Under denna rubrik kommer jag att dela med mig av mina erfarenheter från 25 års berättande i skola och förskola. Det blir en serie korta artiklar med exempel på övningar som man kan använda för att utveckla elevers muntliga berättande och tal. Jag kommer också att skriva om berättelsen som ett redskap för ge kunskap och väcka frågor. Kommentera gärna dessa aritklar och kom med egna idéer, då blir det ändå bättre.
Regler för lyssnandet
En lyssnarskara som inte lyssnar på berättaren, utan pratar med varandra eller sitter och ritar ,kan vara förödande för vilket självförtroende som helst.
Det är vi som vuxna som tar ansvar för att det är ett gott lyssnarklimat i gruppen. Ett sätt att försäkra sig om att man känner trygghet i berättarsituationen är att barnen tillsammans med vuxna gör regler för lyssnandet
Det som kommer upp är nästan alltid liknande.
Här är ett exempel från en 4.e klass :
- Man skall sitta still
- Vara tyst
- Titta på den som berättar
- Fråga efteråt
Listan blir något olika beroende på barnens ålder.
Detta bör alltid göras innan man börjar med berättande bland barn och unga. Vikten av att lyssna aktivt är för övrigt något som man behöver påpeka även för vuxna.
Mikael Thomasson