Hur har det gått med geocaching i Sagobygden?

Jag är positivt överraskad. Sammanlagt har vi gömt 20 sägenskatter. Vi släppte de sista i mitten av april och började också då marknadsföra vår idé att inte bara finna en skattgömma, utan också en sägen som man kan ringa och lyssna på.

Idag har 167 skattfinnare loggat sina besök. Eftersom en del letar i grupp är det betydligt fler personer som givit sig ut i vår sägenomspunna trakt.

Några noteringar ur loggboken:

Tutaryds kyrka
Fin kyrka som jag åkt förbi många gånger på någon av vägarna som går förbi, men som jag aldrig varit och tittat på trots att jag är född och uppvuxen i Ljungby.

Hejrakull
Dit is een leuk cache te doen met kinderen van 8 tot 12 jaar. Een leuke boswandeling!

Galgbacken i Hamneda
Här har jag varit innan och funderat på att lägga ut en egen burk, kuslig plats med en historia som slutar ganska nära modern tid. Spännande att se resterna av galgens fundament och tänka sig tillbaka i tiden. Är det någon stans det skall spöka så är det väl här ;-)

Ättestupan i Sickinge
Kvalitets cache! roligt med lite historia så kommer nog att satsa på fler sådana

Den döde i Alekärret
Idag var vi och hälsade på föräldrar och blev bjudna på en jättefin middag, så innan vi körde hem igen gick vi bort till denna cache som ligger så nära. Vid närliggade busshållplats stod jag och väntade många mornar för att åka bussen till skolan i min ungdoms dagar. Pryade även i affären som fanns här vid den tiden. Även om jag således bott här i närheten under många år, så har jag inte hört historien innan.

Småfolket i Scheibaberget
On a tour with friends looking for birds, fairy tales, trolls and caches.
We are always nice to trolls but they didn’t want to say hello to us today.

Och till slut: Sagomuseetcacharna är mina favoriter!

Lust att prova själv. Kolla Sagomuseets hemsida: www.sagobygden.se och www.geocaching.com.
Sök på cacher gömda av Sagomuseet.

Lycka till.

Per Gustavsson

Lämna en kommentar

Under Sagomuseets verksamhet

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s